Krótka historia opasek silikonowych

Krótka historia opasek silikonowych

Opaski silikonowe wdarły się na rynek gadżetów reklamowych i jednocześnie biżuterii osobistej w 2004 roku, kiedy to triumfy zaczęła święcić żółta opaska silikonowa. Ich noszenie zapoczątkowała fundacja amerykańskiego kolarza Lence Armstronga, która zorganizowała kampanię Live Strong. Jej celem było wsparcie badań mających na celu walkę z rakiem. Kilka lat wcześniej u Lence’a zdiagnozowano chorobę nowotworową, którą udało mu się pokonać. Żółty kolor opaski miał nawiązywać do koloru koszulki lidera w wyścigach kolarskich.

Krótka historia opasek silikonowych

Miejska legenda

W pewnym momencie opaski na rękę silikonowe stały się swego rodzaju miejską legendą, głównie w Stanach Zjednoczonych.

Krótka historia opasek silikonowych

Związana ona była z rzekomą grą erotyczną, według zasad której kolor opaski, którą nosiły młode dziewczyny zależny był od rodzaju przyzwolenia na różnego rodzaju intymne zbliżenia – od uścisku, przez pocałunek, itd. Po jakimś czasie pogłoski o grze były na tyle rozpowszechnione, że dyrektor jednej ze szkół na Florydzie zabronił noszenia opasek. Po jakimś czasie podobnie stało się w innych szkołach – opaski silikonowe zostały zabronione i zyskały miano “sex bransoletek”.

Białe opaski walczące z biedą

Kilka lat temu równie popularne, jak żółte opaski silikonowe stały się białe opaski silikonowe z nadrukiem “Make Poverty History”. Jest to jednocześnie nazwa organizacji funkcjonującej w wielu krajach. Koncentruje się ona na działaniach związanych z Milenijnymi Celami Rozwoju, m.in. na zlikwidowaniu skrajnego ubóstwa i głodu. Dlatego w kampanię zaangażowane były całe rzesze celebrytów. Białą opaskę silikonową można było zobaczyć na nadgarstku Penelope Cruz, Brada Pitta, Georga Clooneya, Bono, czy Nelsona Mandeli.

Krótka historia opasek silikonowych

Moja opaska powie Ci kim jestem

Opaski silikonowe pozwalają ich właścicielom identyfikować się z różnymi ruchami, często charytatywnymi. W USA manifestują również przynależność polityczną, podczas recesji stały się sposobem informowania o tym, że poszukuje się pracy, służyły ku temu żółte opaski silikonowe z nadrukiem “potrzebuję pracy”. 

Obecnie również przyjmuje się, że różne kolory opasek przypisane są różnym znaczeniom, np. różowa oznacza walkę z rakiem piersi, zielona ochronę środowisko lub walkę z depresją, a brązowy wspieranie działań antynikotynowych. 

Krótka historia opasek silikonowych
Krótka historia opasek silikonowych
Opaski silikonowe z nadrukiem

Zaprojektuj swoją opaskę

Poza tym dziś każdy może stworzyć dla siebie opaskę o dowolnym kolorze, z dowolnym napisem – zarówno nadrukowanym, jak i wytłoczonym. Opaski silikonowe noszą motywujące hasła, informują o chorobie (np. “jestem cukrzykiem”), czy reklamują firmę poprzez naniesienie na nią jej logo.

W Cintapunto oczywiście zajmujemy się produkcją wszelkiego rodzaju opasek silikonowych i jako producent jesteśmy w stanie zrobić to wyjątkowo szybko 🙂 Jeżeli nie masz sprecyzowanego pomysłu na wygląd opaski – z przyjemnością przygotujemy dla Ciebie projekt!

Potrzebujesz opasek? Zapraszamy do kontaktu!

[contact-form-7 id=”8″]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *