Czym jest technologia RFID?

Czym jest technologia RFID?

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o technologii RFID

Dziś chcemy przybliżyć Wam technologię RFID. Czym jest, gdzie można ją wykorzystać, w jaki sposób ułatwia nam życie? Jak działa RIFD?

RFID to z angielskiego Radio Frequency Identification. Technologia ta opiera się na bezprzewodowej komunikacji, która wykorzystuje fale elektromagnetyczne. Umożliwia to identyfikację osób, czy przedmiotów. Aby identyfikacja była możliwa potrzebny jest odbiornik (czyli czytnik RFID) oraz transponder (czyli tzw. TAG RFID). Gdy połączenie zostanie nawiązane zostaje odczytany unikatowy numer zapisany w pamięci znacznika. 

Najczęściej wykorzystuje się częstotliwość 125 kHz, która pozwala na odczyt z odległości nie większej niż 0,5 m, jednak istnieją też bardziej skomplikowane system umożliwiające zapis i odczyt informacji na odległość od metra do kilku metrów, a nawet zapewniające zasięg do 3, czy nawet 6 metrów.

Czym jest technologia RFID? Odrobina historii

A jaka jest historia identyfikacji radiowej? Okazuje się, że sięga ona lat 40-tych XX wieku, kiedy pojawiły się urządzenia odpowiadające obecnym wykrywaczom metali. 20 lat później system ten pojawił się w sklepach w charakterze systemu antykradzieżowego i były oparte na dekodowaniu nalepki z obwodem rezonansowym.

Czym jest technologia RFID?

Gdzie obecnie stosuje się RFID?

Na przykład w zarządzaniu opakowaniami zwrotnymi! Wdrożenie tego systemu zwiększa efektywność zarządzania nimi w łańcuchu dostaw. Przez niedostateczną kontrolę np. stranu palet, czy piwnych kegów zwiększane są stany zapasów, co prowadzi do generowania kosztów, błędów i wydłużeniem czasu ze względu na brak automatyzacji procesów rejestracji. Dzięki czytnikom RFID zastosowanym do potwierdzania wydań, czy przyjęć możemy usprawnić lokalizację towarów i sprawdzać zgodność z zapisem w bazie danych.

Czym jest technologia RFID?

Co ważne, metki z RFID mogą być wykorzystywane wielokrotnie, aż do momentu utylizacji danego opakowania zwrotnego. A co jeszcze fajniejsze dzięki eliminacji ich ręcznego przeliczania proces zarządzania nimi zostaje usprawniony na tyle, ostatecznie zmniejsza ich ilość w obiegu.

Handel

Technologia ta jest też często wykorzystywana w handlu – pomaga śledzić przepływ towarów od producenta do klienta, a także usprawnia funkcjonowanie łańcucha dostaw dzięki dokładnej identyfikacji asortymentu. Sprawdza się również w inwentaryzacji, przyspieszaniu obsługi klienta przy kasie oraz w budowie samoobsługowych stanowisk kasowych.

Czym jest technologia RFID?
Czym jest technologia RFID?

Przemysł i produkcja

Z RFID korzystają też średnie i duże firmy, zakłady produkcyjne, fabryki. Dzięki tej technologii synchronizują procesy produkcyjne w różnych lokalizacjach. Znaczniki RFID umieszczane są na maszynach, narzędziach, pojazdach i innych sprzętach, dzięki czemu można zautomatyzować procesy związane z ich identyfikacją. Przy pomocy RFID systemy produkcyjne zczytują informacje o lokalizacji narzędzi, dostępnych maszynach, czy zrealizowanej produkcji.

Identyfikacja osób, kontrola dostępu

I wreszcie temat najbliższy naszemu sercu 🙂 Czytniki RFID można stosować również w opaskach silikonowych lub materiałowych nadając im charakter identyfikatora personalnego. Służyć mogą samej identyfikacji osób, ale też np. rejestracji wykonywanych przez nie czynności lub autoryzacji dostępu, dzięki czemu zabezpieczyć można pomieszczenia przed wstępem osób nieupoważnionych. Przedsiębiorstwa wykorzystują również takie opaski do rejestracji czasu pracy. 

Równie praktyczne zastosowanie opasek z RFID funkcjonuje w branży gastronomicznej. W zdecydowanej większości restauracji funkcjonuje system informatyczny pomagający w jej prowadzeniu, który wymaga od kelnerów interakcji z terminalem każdorazowo, gdy pracownik wprowadza lub rozlicza zamówienia. Zanim jednak to nastąpi wymagane jest zalogowanie się do systemu, co zajmuje około 10 sekund. W ujęciu ogólnym to niezwykle dużo straconego czasu na samą autoryzację kelnerów przy terminalu. I właśnie tu z pomocą przychodzą opaski z RFID. Dzięki tej technologii czas logowania do systemu skraca się do 1 sekundy (!). A logowanie do systemu ogranicza się jedynie do zbliżenia opaski do ekranu terminalu.

Czym jest technologia RFID?

Opaski z RFID coraz częściej stosowane są też w przemyśle imprez masowych. Uczestnicy wydarzeń mają zapisane informacje o biletach wstępu właśnie na chipach umieszczonych w silikonowych lub na materiałowych opaskach. Przyspiesza to wejście na teren obiektu, redukują kolejki oraz nieprzewidziane straty finansowe dzięki eliminacji tzw. koników sprzedających często podrobione bilety kartonikowe. Chip RFID znajdujący się w opasce umożliwia również uczestnikom imprez łączenie się ze swoimi profilami społecznościowymi i dzielenie się wrażeniami na bieżąco.

Czym jest technologia RFID?

Pierwszy koncert bez biletów

Pierwszy koncert bezbiletowy w Europie odbył się w 2012 roku w brytyjskim Knebworth. Główną gwiazdą wydarzenia był nie kto inny jak zespół  Red Hot Chilli Peppers, który zgromadził niemal 80 000 publiczność.

RFID na codzień

Jak widać zatem technologia RFID otacza nas na co dzień i ułatwia funkcjonowanie w wielu obszarach. Dzięki opaskom z RFID możecie płacić nimi w sklepie, znajdziecie je też na basenach, gdzie odblokowują szafki, w korporacjach mogą być stosowane do otwierania drzwi, czy uruchamiana winy, w restauracjach umożliwiają błyskawiczne logowanie do terminala.

Dostarczymy Ci opaski z RFID

W Cintapunto produkujemy zarówno opaski silikonowe, jak i materiałowe wyposażone w czytniki RFID. Oczywiście opaski możesz dowolnie spersonalizować – możemy nanieść na nie nadruk, logo. Jeżeli nie masz pomysłu – z przyjemnością wykonamy dla Ciebie projekt graficzny! Zapraszamy na stronę naszych produktów: opaski silikonowe i opaski materiałowe oraz do kontaktu – [email protected]

Czym jest technologia RFID?
Czym jest technologia RFID?
Czym jest technologia RFID?
Czym jest technologia RFID?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *