Światowy dzień walki z AIDS

Światowy dzień walki z AIDS

Co roku pierwszego dnia grudnia wspominamy ofiar choroby, której gatunek ludzki dotychczas nie jest w stanie zwalczyć. AIDS był nazwany plagą XX wieku, ale i w wieku XXI nadal zabiera życie tysiącom ludzi. Światowy dzień walki z AIDS, to powód jeszcze raz zwrócić uwagę każdego człowieka, wymusić każdego z nas zastanowić się mocniej nad własnym bezpieczeństwem. Bo podobnie jak z łamaniem prawa – nieznajomość nie zwalnia z ze skutków dla zdrowia i samego życia.

 

AIDS: przykra prawda

Po raz pierwszy o AIDS zrobiło się głośno w 1981 roku, od tamtej pory ilość ludzi ulegających HIV wzrosło do 37 milionów. Na początku lat dwutysięcznych w większość krajów udało się znacznie zredukować rozpowszechnianie wirusa i wziąć sytuację pod kontrolę. Tym niemniej choroba nigdzie nie zniknęła, i dotychczas co roku rejestrowane są kolejne przypadki zakażenia.

HIV stanowi zagrożenie dla ludzi w każdym wieku, niezależnie od dochodów i statusu społecznego. Jedyny sposób nie popaść w tę pułapkę – profilaktyka, która zaczyna się od świadomości na temat sposobów rozpowszechniania wirusa: przez krew, przez niezabezpieczone stosunki oraz od matki na dziecko. Przez inne kontakty z nosicielem zakażenia nie następuje.

 

Symbole Dnia walki z AIDS 2018

Czerwona kokardka, ogólnoświatowy symbol ruchu walki z AIDS. Oznacza ona wsparcie, współczucie i nadzieję na przyszłość bez tej potwornej choroby. Kolory kampanii przeciwko AIDS są czerwony i biały. W gamie kolorów oraz z wykorzystaniem kształtu kokardki produkuje się bransoletki, które sprzedają lub rozdają fundusze charytatywne. Każda kupiona bransoletka, to istotny wkład we wspólną pomóc ludziom z HIV i walkę z AIDS.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *